Co neutralizuje alkohol v dechu?

10 zobrazení

Alkohol v dechu se nesníží zadržením dechu, ale naopak. Rychlé a hluboké dýchání může pomoci snížit hladinu alkoholu v dechu až o 20 %.

Návrh 0 líbí se

Mýtus o zadržování dechu a alkohol v krvi: Co skutečně ovlivňuje hladinu alkoholu v dechu?

Mnozí věří, že zadržování dechu dokáže “oklamat” dechovou zkoušku na alkohol. To je však naprostý omyl. Naopak, zadržování dechu může vést k ještě vyšší koncentraci alkoholu v dechu. Proč? Protože se alkohol z krve do plic uvolňuje kontinuálně a zadržování dechu pouze prohloubí jeho koncentraci v alveolách, tedy plicních sklípcích, ze kterých se odebírá vzorek při dechové zkoušce.

Alkohol se z těla vylučuje především játry, a to poměrně pomalým a konstantním tempem. Jeho přítomnost v dechu je tedy přímým důsledkem jeho koncentrace v krvi. Žádná technika “neutralizace” alkoholu v dechu neexistuje. Všechny pokusy o jeho maskování jsou neúčinné a v mnoha případech dokonce kontraproduktivní.

Místo zadržování dechu, které je zcela neúčinné a potenciálně nebezpečné (může vést k závratím a mdlobám), může paradoxně rychlé a hluboké dýchání dočasně snížit naměřenou hladinu alkoholu v dechu. Tento efekt však není způsoben eliminací alkoholu z těla, ale zředěním jeho koncentrace v alveolárním vzduchu. Hluboké nádechy a výdechy zvyšují objem vzduchu v plicích a tím i objem vzduchu odebíraného při dechové zkoušce. Tím se relativní koncentrace alkoholu sníží, ale jen dočasně a maximálně o 20 %. Je důležité zdůraznit, že toto snížení se týká pouze naměřené hodnoty, nikoliv skutečné hladiny alkoholu v krvi.

Klíčem k bezpečnosti a odpovědnosti je vyhýbat se nadměrné konzumaci alkoholu. Žádný trik, technika, ani lék nedokáže neutralizovat alkohol v těle, a pokusy o to mohou být velmi nebezpečné. Pokud plánujete řízení vozidla, je nejbezpečnější se alkoholu úplně zdržet. Nepodceňujte ani riziko pokut a trestů za řízení pod vlivem alkoholu.