Czy inny członek zarządu może być pełnomocnikiem 210 ksh?
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych (art. 210) niedopuszczalne jest udzielenie pełnomocnictwa członkowi zarządu, który ma być stroną umowy.
Czy inny członek zarządu może być pełnomocnikiem w świetle art. 210 KSH?
Art. 210 Kodeksu spółek handlowych (KSH) stanowi, że członek zarządu nie może być pełnomocnikiem spółki w umowach zawieranych między spółką a nim samym. Ograniczenie to ma na celu zapobieganie konfliktowi interesów.
Wyjątek od zasady
Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Zgodnie z art. 210 KSH, pełnomocnictwo może być udzielone innemu członkowi zarządu, jeśli:
- Członek zarządu, który ma być stroną umowy, jest nieobecny,
- Członek zarządu, który ma być stroną umowy, jest niezdolny do pełnienia swoich obowiązków,
- Istnieją inne wyjątkowe okoliczności uniemożliwiające udzielenie pełnomocnictwa osobie spoza zarządu.
Powody ograniczenia
Ograniczenie wynikające z art. 210 KSH wprowadzono, aby zapobiec sytuacjom, w których członek zarządu mógłby wykorzystywać swoje stanowisko do uzyskania korzyści kosztem spółki. Przykładowo, członek zarządu mógłby udzielić sobie pełnomocnictwa do zawarcia umowy, która byłaby niekorzystna dla spółki.
Konsekwencje naruszenia
Naruszenie art. 210 KSH może skutkować nieważnością umowy zawartej przez pełnomocnika (innego członka zarządu) w imieniu spółki. Może to prowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej członka zarządu, który udzielił pełnomocnictwa.
#210 Ksh#Pełnomocnik Zarządu#Zarząd SpółkiPrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.