Ile ziemniaków wchodzi na 1 kg?

42 wyświetlenia

Aby uzyskać 1 kilogram ugotowanych ziemniaków, potrzeba zazwyczaj od 1,5 do 2 kilogramów surowych. Różnice wynikają z rodzaju odmiany.

Sugestie 0 polubienia

Ile ziemniaków wchodzi na kilogram? Zagadka kuchennej matematyki.

Gotowanie ziemniaków to czynność prosta, wydawałoby się. Jednak nawet tak pozornie banalna kwestia, jak oszacowanie ilości surowych bulw potrzebnych do uzyskania kilograma ugotowanych, może okazać się zaskakująca. Nie ma tu jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Ilość surowych ziemniaków potrzebnych do uzyskania 1 kilograma ziemniaków gotowanych zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od… odmiany ziemniaka.

Wpływ odmiany na wagę: Niektóre odmiany ziemniaków charakteryzują się większą zawartością wody niż inne. Ziemniaki o puszystych, mniej zwartych miąższu, po ugotowaniu znacznie zwiększą swoją objętość, a tym samym wagę. Inaczej sprawa wygląda z odmianami o zwartym, twardszym miąższu. One w mniejszym stopniu pochłaniają wodę podczas gotowania, więc różnica w wadze między stanem surowym a gotowanym będzie mniejsza. W praktyce oznacza to, że na kilogram ugotowanych ziemniaków odmiany o dużej zawartości skrobi, potrzebujemy mniejszej ilości surowych bulw, niż w przypadku odmian o mniejszej zawartości skrobi i większej zawartości wody.

Inne czynniki wpływające na wagę: Na finalną wagę ugotowanych ziemniaków wpływ ma również sposób ich przygotowania. Dłuższe gotowanie w większej ilości wody może spowodować znaczniejsze nabranie wody przez bulwy, zwiększając ich wagę. Podobnie wpływ ma sposób krojenia ziemniaków przed gotowaniem. Pokrojone ziemniaki szybciej i łatwiej wchłoną wodę.

Praktyczne wskazówki: Chociaż precyzyjne określenie ilości surowych ziemniaków potrzebnych do uzyskania 1 kg ziemniaków gotowanych jest trudne, możemy przyjąć orientacyjny zakres. Zazwyczaj na 1 kg ugotowanych ziemniaków potrzebujemy od 1,5 do 2 kg surowych. Jest to jednak jedynie przybliżona wartość. Aby uzyskać bardziej precyzyjny wynik, najlepiej jest zważyć surowe ziemniaki przed gotowaniem, a następnie zważyć je po ugotowaniu i osuszeniu. W ten sposób można dokładnie określić współczynnik zwiększenia wagi dla danej odmiany i metody przygotowania. Pamiętajmy, że doświadczenie i obserwacja są najlepszymi narzędziami w kuchni!