Jaki puls przy kołataniu serca?
Przy kołataniu serca, czyli tachykardii, puls przekracza 100 uderzeń na minutę u osoby dorosłej. Zależnie od lokalizacji zaburzenia rytmu, tachykardia może być nadkomorowa (poza komorami) lub komorowa (w komorach serca). Różnice te wpływają na sposób leczenia.
Kołatanie serca: Jaki puls powinien niepokoić?
Kołatanie serca, medycznie określane jako tachykardia, to nieprzyjemne uczucie przyspieszonego lub nieregularnego bicia serca. Choć często jest to objaw przejściowy i nieszkodliwy, wywołany np. stresem, wysiłkiem fizycznym czy nadmiarem kofeiny, w niektórych przypadkach może sygnalizować poważniejsze problemy kardiologiczne. Kluczowe jest więc rozpoznanie, kiedy kołatanie serca wymaga konsultacji z lekarzem.
Puls powyżej 100 uderzeń na minutę u osoby dorosłej, utrzymujący się w spoczynku, jest wskaźnikiem tachykardii i powinien skłonić do konsultacji z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że puls może przyspieszać naturalnie np. podczas wysiłku fizycznego, w stresie czy u osób młodych.
Kluczowe jest nie tylko tempo bicia serca, ale również jego regularność. Kołatanie serca może objawiać się zarówno jako szybkie i regularne bicie, jak i nieregularne, chaotyczne uderzenia. Ten drugi przypadek, szczególnie jeśli towarzyszą mu zawroty głowy, omdlenia, ból w klatce piersiowej lub duszności, wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Diagnostyka tachykardii obejmuje nie tylko badanie pulsu, ale również EKG, a w niektórych przypadkach także Holtera EKG czy echokardiografię. Pozwala to na dokładne zlokalizowanie zaburzeń rytmu serca i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Istotne jest, aby nie lekceważyć kołatania serca, szczególnie gdy występuje często lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiec poważnym powikłaniom kardiologicznym.
#Kołatanie Serca#Puls Serca#Szybki PulsPrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.