Czy jest szansa, że ceny mieszkań spadną?

5 wyświetlenia

Eksperci prognozują utrzymanie cen mieszkań na obecnym poziomie, wykluczając powrót do cen z pierwszego półrocza 2023 roku, szczególnie w przypadku obniżenia stóp procentowych o 1 punkt procentowy w 2025. Jednakże, wzrost trudności w zakupie nieruchomości pobudza rynek najmu długoterminowego.

Sugestie 0 polubienia

Rynek nieruchomości: czy marzenie o tańszych mieszkaniach pozostanie mrzonką?

Rynek nieruchomości w Polsce od dłuższego czasu charakteryzuje się wysokimi cenami mieszkań. Pytanie, czy jest szansa na ich spadek, nurtuje wielu potencjalnych nabywców. Odpowiedź, niestety, nie jest jednoznaczna i opiera się głównie na spekulacjach, które w dużej mierze zależą od zmiennych czynników makroekonomicznych.

Eksperci rynku nieruchomości raczej nie przewidują drastycznego spadku cen mieszkań w najbliższej przyszłości. Utrzymanie się cen na obecnym poziomie jest dominującym scenariuszem, a powrót do cen obserwowanych w pierwszym półroczu 2023 roku wydaje się mało prawdopodobny. Ten pesymistyczny (dla kupujących) obraz sytuacji rysuje się nawet pomimo przewidywanego obniżenia stóp procentowych o jeden punkt procentowy w 2025 roku. Oznacza to, że oczekiwane ułatwienia w uzyskaniu kredytu hipotecznego nie przełożą się automatycznie na znaczące obniżki cen nieruchomości.

Dlaczego tak się dzieje? Na rynku nieruchomości oddziałują liczne, często sprzeczne siły. Po stronie utrzymujących ceny wysoko działa wciąż ograniczona podaż mieszkań na rynku pierwotnym, a także długotrwały proces inwestycyjny w nowe budownictwo. Dodatkowo, niepewność geopolityczna oraz inflacja wpływają na zachowawcze podejście deweloperów, a także na oczekiwania cenowe potencjalnych sprzedających.

Z drugiej strony, wzrastające trudności w zakupie nieruchomości, wiążące się z wysokimi cenami i wciąż restrykcyjnymi warunkami kredytowania, mają pozytywny skutek dla rynku najmu długoterminowego. Wzrasta bowiem popyt na wynajem, co napędza ten segment rynku i potencjalnie może wpływać na stabilizację cen mieszkań, uniemożliwiając ich drastyczne spadki.

Podsumowując, marzenie o znaczącym spadku cen mieszkań w najbliższych latach pozostaje – przynajmniej według aktualnych prognoz – mrzonką. Utrzymanie cen na obecnym poziomie, a nawet ich powolny wzrost, wydaje się bardziej prawdopodobnym scenariuszem. Jednakże, dynamiczna sytuacja geopolityczna i gospodarcza sprawia, że prognozy te obarczone są dużym stopniem niepewności. Rynek nieruchomości pozostaje więc areną ciągłych zmian i każdego, kto planuje zakup, czeka trudna gra wyczekiwania i starannej analizy sytuacji.