Czy trzeba wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?
Po spłacie kredytu bank musi współpracować przy wykreśleniu hipoteki, zgodnie z art. 100 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nie jest jednak zobowiązany do samodzielnego złożenia wniosku o wykreślenie w sądzie. Właściciel nieruchomości inicjuje ten proces.
- Co oznacza wpis hipoteki w księdze wieczystej?
- Co jest potrzebne do wpisu hipoteki do księgi wieczystej?
- Co oznacza kwota hipoteki w księdze wieczystej?
- Czy można kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?
- Czy hipoteka wymaga wpisu do księgi wieczystej?
- Ile kosztuje założenie księgi wieczystej u notariusza?
Koniec kredytu, a hipoteka w księdze wieczystej – co musisz wiedzieć?
Spłaciłeś wreszcie ostatnią ratę kredytu hipotecznego? Gratulacje! To ogromny krok. Pamiętaj jednak, że samo uregulowanie zobowiązań wobec banku nie oznacza automatycznego zniknięcia hipoteki z księgi wieczystej Twojej nieruchomości. Choć bank ma obowiązek współdziałać w procesie wykreślenia, to na Tobie, jako właścicielu, spoczywa inicjatywa i odpowiedzialność za dopełnienie formalności.
Wiele osób błędnie zakłada, że bank, po otrzymaniu ostatniej raty, sam zajmie się wykreśleniem hipoteki. Owszem, artykuł 100 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece nakłada na bank obowiązek współpracy w tym zakresie. W praktyce oznacza to, że bank musi wydać Ci niezbędne dokumenty, potwierdzające spłatę kredytu i umożliwiające wykreślenie hipoteki. Nie jest to jednak równoznaczne z pełną obsługą procesu. Bank nie złoży za Ciebie wniosku do sądu.
Dlaczego to takie ważne? Hipoteka ujawniona w księdze wieczystej stanowi ograniczenie Twojego prawa własności. Utrudnia to np. sprzedaż nieruchomości czy zaciągnięcie kolejnego kredytu pod jej zastaw. Dopóki hipoteka widnieje w księdze wieczystej, potencjalny kupiec lub inny bank może mieć obawy, co do “czystego” stanu prawnego nieruchomości.
Co zatem musisz zrobić? Po otrzymaniu od banku dokumentu potwierdzającego spłatę kredytu (najczęściej jest to list mazalny), musisz złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki do sądu wieczystoksięgowego, właściwego dla położenia nieruchomości. Do wniosku należy dołączyć:
- List mazalny (kwit mazalny): Dokument potwierdzający całkowitą spłatę kredytu, wydany przez bank.
- Odpis z księgi wieczystej: Aktualny odpis, który można uzyskać online lub w sądzie.
- Dowód uiszczenia opłaty sądowej: Opłata sądowa za wykreślenie hipoteki jest stała i wynosi aktualnie kilkadziesiąt złotych.
Warto pamiętać, że niektóre banki oferują pomoc w skompletowaniu dokumentów, a nawet wypełnieniu wniosku. Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku złożenia go w sądzie. Dlatego, po spłacie kredytu, aktywnie dopytuj w banku o procedurę i niezbędne dokumenty. Im szybciej rozpoczniesz proces, tym szybciej Twoja księga wieczysta będzie “czysta”, a Ty zyskasz pełną swobodę dysponowania swoją nieruchomością. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje interesy!
#Hipoteka Księga#Księga Wieczysta#Wykreślenie HipotekiPrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.