Jakiej witaminy brakuje, gdy są zawroty głowy?

4 wyświetlenia

Przy niedoborze witaminy B12 mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia widzenia oraz gorączka.

Sugestie 0 polubienia

Zawroty głowy to częsta dolegliwość, której przyczyn może być wiele, od odwodnienia i niskiego ciśnienia krwi, po poważniejsze schorzenia neurologiczne. Często pomijanym, a istotnym czynnikiem wpływającym na występowanie zawrotów głowy, może być niedobór pewnych witamin, zwłaszcza z grupy B. Chociaż witamina B12 jest najczęściej wymieniana w kontekście zawrotów głowy, warto spojrzeć szerzej na problem i zrozumieć rolę innych witamin z tej grupy.

O ile niedobór witaminy B12 rzeczywiście może objawiać się zawrotami głowy, towarzyszą mu zazwyczaj inne, charakterystyczne symptomy, takie jak mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie “przechodzenia prądu”, osłabienie, bladość skóry, a także problemy z koncentracją i pamięcią. Gorączka nie jest typowym objawem niedoboru B12.

Poza witaminą B12, również niedobory innych witamin z grupy B mogą przyczyniać się do zawrotów głowy:

  • Witamina B1 (tiamina): Jej deficyt, znany jako beri-beri, może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, w tym zawrotów głowy, osłabienia mięśni, a nawet problemów z sercem.
  • Witamina B6 (pirydoksyna): Odgrywa kluczową rolę w produkcji neuroprzekaźników, a jej niedobór może objawiać się zawrotami głowy, depresją, drażliwością i zaburzeniami snu.
  • Witamina B9 (kwas foliowy): Niski poziom kwasu foliowego, szczególnie w połączeniu z niedoborem witaminy B12, może prowadzić do anemii, której objawem są m.in. zawroty głowy, bladość skóry i zmęczenie.
  • Niacyna (witamina B3) i ryboflawina (witamina B2): Choć rzadziej, niedobory tych witamin również mogą przyczyniać się do problemów z równowagą i wywoływać zawroty głowy.

Co ważne, samodzielne suplementowanie witamin z grupy B nie jest zalecane. Jeżeli doświadczasz częstych zawrotów głowy, skonsultuj się z lekarzem. Tylko badania laboratoryjne mogą potwierdzić niedobór konkretnej witaminy i pozwolić na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Samodzielna suplementacja, bez ustalonej przyczyny zawrotów głowy, może być nieskuteczna, a w niektórych przypadkach nawet szkodliwa.

Pamiętaj, że zawroty głowy mogą sygnalizować również inne, poważniejsze problemy zdrowotne. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie postępowanie.