Czy należy się odprawa przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron?

6 wyświetlenia

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, zainicjowane przez pracodawcę, uprawnia pracownika do odprawy. Wysokość tej odprawy zależy od długości okresu zatrudnienia, a jej wypłata jest obowiązkiem pracodawcy, niezależnie od przyczyn rozwiązania umowy. Prawo do odprawy jest zagwarantowane w przypadku inicjatywy pracodawcy.

Sugestie 0 polubienia

Czy pracownicy mają prawo do odprawy przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron?

Tak, pracownicy mają prawo do odprawy, gdy umowa o pracę zostaje rozwiązana za porozumieniem stron z inicjatywy pracodawcy.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma prawo do odprawy w następujących sytuacjach:

  • Kiedy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, takich jak redukcja zatrudnienia lub likwidacja stanowiska.
  • Kiedy pracownik rozwiązuje umowę o pracę z powodu okoliczności, za które pracodawca ponosi odpowiedzialność, takich jak mobbing lub naruszenie zasad bezpieczeństwa.
  • Kiedy umowa o pracę zostaje rozwiązana za porozumieniem stron z inicjatywy pracodawcy.

Wysokość odprawy

Wysokość odprawy zależy od okresu zatrudnienia pracownika:

  • Do 2 lat pracy: odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia
  • Od 2 do 8 lat pracy: odprawa w wysokości odprawy jednomiesięcznej rośnie o 1/3 za każdy kolejny rok pracy, nie więcej jednak niż trzymiesięczne wynagrodzenie
  • Pow. 8 lat pracy: odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia

Wypłata odprawy

Odprawa jest wypłacana pracownikowi w terminie 14 dni od rozwiązania umowy o pracę. W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odprawy, nawet jeśli rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracownika.

Podsumowanie

Pracownicy mają prawo do odprawy przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron z inicjatywy pracodawcy. Wysokość odprawy zależy od długości okresu zatrudnienia, a pracodawca jest zobowiązany do jej wypłaty niezależnie od przyczyn rozwiązania umowy.