Mikor lehet vetni a kukoricát?

15 megtekintés

Kukorica vetése: Ne csak a naptárra, a talajra is figyelj!

A kukorica, mint hazánk egyik legfontosabb szántóföldi növénye, megérdemli a gondos odafigyelést már a vetés pillanatától kezdve. A sikeres terméshozam alapja a megfelelő időzítés, ami nem csupán a naptári dátumokról, hanem sokkal inkább a talaj hőmérsékletéről szól. Hiába csábít a kora tavaszi napsütés, a túl korai vetés komoly kockázatokkal járhat, míg a késői vetés szintén negatívan befolyásolhatja a termés mennyiségét és minőségét.

A kukorica csírázása és kezdeti fejlődése ugyanis hőmérsékletfüggő. A magoknak legalább 10-12 Celsius-fokos talajhőmérsékletre van szükségük ahhoz, hogy egyáltalán kicsírázzanak. Az ideális hőmérséklet 12-15 Celsius-fok között van, ekkor a csírázás gyors és egyenletes. A hideg, nedves talajban a magok könnyen elrothadhatnak, a csíranövények pedig legyengülhetnek, fogékonyabbá válva a betegségekre.

A vetés optimális időpontja Magyarországon általában április közepétől május elejéig tart, de ez az időjárás szeszélyeitől függően évről évre változhat. A déli, melegebb területeken akár már április elején is vethető a kukorica, míg az északi, hűvösebb tájakon érdemesebb megvárni május elejét, sőt, egyes esetekben akár közepét is. Ne dőljünk be a naptárnak, mindig a talaj hőmérsékletét vegyük alapul!

A talaj hőmérsékletének mérésére használhatunk talajhőmérőt, amit legalább 10 cm mélyen kell a földbe helyezni. Több mérés elvégzése javasolt a területen, hogy pontosabb képet kapjunk a talaj hőmérsékletéről. Ha nincs kéznél talajhőmérő, egy egyszerű, de kevésbé pontos módszerrel is ellenőrizhetjük a talaj állapotát: markoljunk egy marék földet, és szorítsuk ökölbe. Ha a földből nedvesség csöpög, akkor még túl nedves a talaj a vetéshez. Ha a föld morzsalékos, könnyen szétporlik, akkor megfelelő a nedvességtartalom.

Fontos figyelembe venni a fajta érési idejét is. A korai érésű fajtákat vethetjük kicsit korábban, míg a késői érésűek esetében várjunk a melegebb talajhőmérsékletre. A vetésmélység szintén fontos tényező, általában 5-7 cm az ideális. A sekélyebb vetés gyorsabb kelést eredményez, de a csíranövények érzékenyebbek lehetnek a szárazságra. A mélyebb vetés lassabb kelést eredményez, de a növények jobban ellenállnak a szárazságnak.

A kukorica vetése tehát komplex folyamat, amelynek sikeressége a talaj hőmérsékletének, a fajta érési idejének és a vetésmélységnek a megfelelő megválasztásától függ. A gondos tervezés és a körültekintő előkészületek megalapozzák a bőséges és minőségi termést. Ne kapkodjuk el a vetést, inkább várjuk meg a megfelelő időpontot, hiszen a türelem ebben az esetben is rózsát terem, vagyis inkább kukoricát.