Jak vyklopit beránka z keramické formy?

0 zobrazení

Po vytažení keramické formy s beránkem z trouby nechte formu krátce vychladnout. Pokud se beránek vyklápí obtížně, zabalte formu do vlhké utěrky. Po uvolnění opatrně beránka vyklopte a nechte zcela vychladnout před jakýmkoli zdobením. Jemné zacházení zaručí jeho celistvost.

Návrh 0 líbí se

Jak elegantně vyklopit velikonočního beránka z keramické formy a vyhnout se katastrofě

Pečení velikonočního beránka v keramické formě je tradice plná očekávání. Ale co se stane po vytažení formy z trouby? Jak zajistit, aby se vám ten křehký krasavec nerozpadl na kousky při vyklápění? Existuje několik triků a tipů, které vám pomohou i v případě, že se vám zdá, že beránek s formou srostl.

Prvních pár minut je klíčových:

Hned po vyjmutí z trouby nepropadejte panice a nesnažte se beránka okamžitě vyklopit. Dejte mu čas. Nechte formu krátce, ale opravdu krátce, vychladnout. Mluvíme o 5-10 minutách, v závislosti na velikosti formy. Příliš krátká doba znamená, že beránek je ještě horký a křehký. Příliš dlouhá doba způsobí, že se pára uvnitř formy začne srážet a beránek se k ní přilepí. Ideální teplota pro vyklopení je, když je forma ještě teplá, ale už se nedá v ruce dlouho udržet.

Když to nejde hladce: Vlhká utěrka jako záchrana:

Zkoušeli jste beránka vyklopit, ale cítíte, že se drží jako klíště? Vlhká utěrka je vaše nejlepší zbraň! Namočte kuchyňskou utěrku do studené vody, dobře ji vyždímejte a obalte s ní celou formu. Chlad a vlhkost pomohou oddělit beránka od keramiky. Nechte formu zabalenou v utěrce několik minut, aby se ochladila rovnoměrně.

Strategické uvolňování:

Někdy je potřeba beránkovi trošku pomoci. Zkuste jemně, tupým nožem (nebo třeba špejlí), uvolnit okraje beránka od formy. Dávejte pozor, abyste ho nepoškodili. Pracujte pomalu a s citem. Zaměřte se hlavně na místa, kde cítíte odpor.

Rozhodující okamžik: Vyklopení:

Připravte si talíř nebo mřížku, na kterou budete beránka vyklápět. Položte talíř na formu, pevně ji přidržte oběma rukama a rychlým, ale plynulým pohybem formu otočte. Pokud se beránek nechce pustit, zkuste formu lehce protřepat. Neklepejte s ní o desku stolu – mohli byste beránka poničit.

Důležitá poznámka k přípravě formy:

Zcela zásadní je správná příprava formy před pečením! Formu je nutné důkladně vymazat tukem (např. máslem, sádlem nebo rostlinným tukem) a vysypat hrubou moukou (nebo strouhankou, kokosem…). Důkladnost se v tomto případě opravdu vyplatí.

Po úspěšném vyklopení:

Hurá, máte ho! Nechte beránka zcela vychladnout na mřížce. Teprve poté se pusťte do zdobení polevou, cukrem nebo mandlemi.

Co dělat, když se beránek i tak rozlomil?

I mistr tesař se někdy utne. Pokud se beránek přece jen rozlomí, nezoufejte! Můžete ho slepit krémem, polít čokoládou a zakrýt případné nedostatky zdobením. I rozbitý beránek chutná skvěle!

Závěrem:

Pečení velikonočního beránka je krásný rituál. Dodržováním těchto tipů a triků minimalizujete riziko katastrofy a budete se moci radovat z krásného, celistvého beránka, který bude ozdobou vašeho svátečního stolu. Hodně štěstí!