Jak kombinovat kojení a příkrmy?

7 zobrazení

Začleňování příkrmů by mělo probíhat nenásilně, s důrazem na kojení jako primární zdroj výživy. Nenutíme dítě jíst a postupně mu nabízíme nové chutě, vycházející z jeho oblíbených jídel. Kojení zůstává nedílnou součástí výživy a jeho omezování není vhodné.

Návrh 0 líbí se

Kojení a příkrmy: Harmonický přechod k novému jídlu

Začlenění příkrmů do jídelníčku kojence je velkým krokem, který by měl probíhat citlivě a s respektem k individuálním potřebám dítěte. Nejedná se o náhlou revoluci, ale o postupný přechod, kde kojení zůstává základem a dominantním zdrojem výživy. Myšlenka “nejprve kojení, pak příkrmy” by měla být vodítkem pro rodiče.

Nenásilné začlenění: Klíčem k úspěchu je nenásilné zavádění nových chutí. Zapomen’te na tlak a nátlak. Nabízejte příkrmy s úctou k přirozenému rytmu dítěte a jeho potřebám. Pokud dítě odmítne, není důvod k panice. Zkuste to později, jiným způsobem, nebo s jinou surovinou. Důležité je, aby se dítě s jídlem cítilo dobře a nezažívalo to jako stresující zážitek.

Kojení jako základ: Kojení pokrývá veškeré nutriční potřeby dítěte po prvních šesti měsících života. I po zavedení příkrmů zůstává kojení nepostradatelné. Dodává dítěti protilátky, důležité živiny a nabízí nenahraditelný citový kontakt. Omezování kojení před šesti měsíci věku je obecně nedoporučováno. Po šesti měsících je kojení stále velmi důležité a jeho redukce by měla probíhat postupně a v souladu s potřebami dítěte. Množství kojení se přizpůsobí podle toho, kolik příkrmů dítě sní.

Postupné zavádění nových chutí: Začínáme s jednou novou surovinou najednou, a to v malém množství. Sledování případných alergických reakcí je zásadní. Nejlépe je začít s jednoduššími zeleninovými pyré (např. batáty, dýně, květák), postupně přidávat ovoce (jablko, hruška, banán) a později i kaše z obilovin (rýže, kukuřice, oves). Vycházejte z oblíbených chutí vašeho dítěte a neváhejte experimentovat s různými kombinacemi. Můžete například do kaše vmíchat rozmačkané ovoce nebo přidat lžičku kojeneckého jogurtu.

Forma příkrmu: Zpočátku se doporučuje podávat příkrmy v tekuté nebo kašovité konzistenci, postupně se zahušťují a přidává se do nich i kousek pevné stravy. Tím se dítě učí kousat a žvýkat. Nebojte se experimentovat s různými texturami a formami.

Příkrmy jako hra: Zavádění příkrmů by mělo být zábavné. Nabídněte dítěti jídlo lžičkou, ale nechte ho, aby si samo zkoumalo konzistenci a chutě. Můžete si s ním hrát s jídlem, zpívat mu písničky nebo si povídat. Snažte se vytvořit pozitivní asociace s jídlem.

Zavádění příkrmů je individuální proces. Není důležité dodržovat striktní harmonogram, ale spíše respektovat signály vašeho dítěte a vytvářet harmonický přechod mezi kojením a příkrmy. V případě jakýchkoli nejasností nebo obav se poraďte s pediatrem nebo nutričním specialistou.