Jak udělat šťávu pod maso?

11 zobrazení
Jak udělat šťávu pod maso Šťávu pod maso připravíte tak, že do výpeku z masa přidáte trochu vývaru nebo vody a zahřejete. Pokud chcete, můžete přidat také trochu másla, mouky nebo červeného vína. Směs povařte, dokud nezhoustne. Šťávu můžete dochutit kořením, jako je sůl, pepř a bylinky. Podávejte ji společně s masem. Tipy: Pro intenzivnější chuť použijte silný vývar z masa. Pokud je šťáva příliš řídká, zahustěte ji moukou nebo kukuřičným škrobem. Pro výraznější chuť přidejte do šťávy červené víno nebo demi-glace.
Návrh 0 líbí se

Umění dokonalé šťávy pod maso: Tajemství lahodné omáčky

Šťáva, omáčka, výpek – ať už ji nazýváte jakkoliv, dokonale připravená omáčka pod masem dokáže povýšit i ten nejjednodušší pokrm na kulinářský zážitek. Není to jen tekutina, ale vrcholné dílo, které harmonicky propojuje všechny chutě a textury na talíři. Ale jak dosáhnout té perfektní konzistence a intenzivní chuti? Nebojte se, není to žádná alchymie!

Základem všeho je výpek, šťáva, která zůstane na dně pekáče po upečení masa. Tohle je váš zlatý poklad, plný lahodné chuti a aroma. Vyhněte se mytí pekáče před přípravou šťávy! Všechen ten krásný výpek by se ztratil. Po vyjmutí masa z pekáče, nechte ho chvíli odpočinout a začněte s kouzlením.

Na středním plameni opatrně zahřejte výpek v pekáči. Pokud je připečený na dně, odstraňte ho pomocí dřevěné lžíce a rozpusťte tak veškeré usazené chutě. Důležitý krok je deglazování – tedy odloučení připálených zbytků z dna nádoby pomocí tekutiny. Do pekáče pomalu přilévejte horký vývar (ideálně z masa, ze kterého jste pekli), případně vodu, a neustále škrabkou odstraňujte usazené zbytky. Tímto procesem se uvolní všechny skryté chutě a aroma, které by se jinak ztratily.

Pro bohatší a komplexnější chuť můžete přidat lžíci másla, které dodá šťávě sametovost. Pro zahuštění se skvěle osvědčí hladká mouka (smíchejte ji nejprve s trochou studené vody, aby se netvořily hrudky) nebo kukuřičný škrob. Postupně přidejte zahušťovadlo a za stálého míchání nechte omáčku provařit. Dbejte na to, aby se vám omáčka nepřipálila.

Experimentujte s dochucením! Sůl a pepř jsou samozřejmostí, ale nezapomeňte na bylinky – rozmarýn, tymián, majoránka – to vše podtrhne chuť masa. Pokud chcete šťávu dodat šmrnc, přidejte lžíci červeného vína (vhodné je suché červené víno, které se hodí k danému typu masa). Pro opravdové gurmany se nabízí demi-glace – silný, redukovaný vývar s intenzivní chutí a barvou.

Dobře připravená šťáva by měla být hustá, ale ne příliš tuhá, s vyváženou chutí a vůní, která dokonale doplňuje maso. Nebojte se experimentovat a najít si svůj vlastní recept. Věřte mi, dokonalá šťáva pod masem je zážitek, který si zamilujete! A nezapomeňte – trpělivost a preciznost jsou klíčem k úspěchu!